הקמה ואחזקת גינות ציבוריות

הקמה ואחזקת גינות ציבוריות תצריך תמיד תכנון מקדים ומחקר מעמיק של הטופוגרפיה של השטח, גודל של הגינה, אפשרויות ניקוז, מיקום גאוגרפי, התחשבות בנוף מסביב, תשתיות ועוד. רבים יתהו מה ההבדל בין גינון גינה פרטית לבין גינה ציבורית. על אף ששני התחומים יעסקו בצמחייה והפיכה של המקום לפורח ויפה, ישנם הבדלים בולטים בין שני סוגי גינות אלו. גינה ציבורית חובקת בתוכה סוגי גינות רבות שנעות בטווח של גינות ציבוריות עירוניות גדולות, שיש בהן דשא, פרחים וסוגי צמחים, שיחים ועצים ומתקני שעשועים וכולי, ועד לגינות שהן נמצאות בסמוך כיכרות העיר או לצדי הכביש. במאמר זה נרחיב מה מייחד הקמה ואחזקת גינה ציבורית מגינות אחרות.

הקמה ואחזקת גינות ציבוריות

הקמה ואחזקת גינות ציבוריות

מה מייחד את הגינה הציבורית?

בזמן שגנן אמור להקים גינה ציבורית ולאחר מכן להמשיך לתחזק אותה, הוא יחשוב תמיד כיצד ליצור גינה שהיא חזקה, יפה ושתחזיק לאורך זמן. גינה ציבורית היא גינה שצריכה להחזיק מעמד בתנאים רבים יותר ולאורך לשנים רבות ובנוסף, גינה שלא דורשת טיפול תדיר, להבדיל מהגינה הביתית. זאת הסיבה שבגינות ציבוריות רבות נזהה עצים חזקים שמספקים צל לכל עובר אורח ושיחים עמידים שלא דורשים השקיה מרובה. לא פעם, עיריות ומועצות שאינן מבינות בתחזוקה של גינה, מבזבזות סכומים רבים על צמחייה שלא מחזיקה מעמד, על כן חשוב לדעת לבחור בצמחייה שמתאימה לכל התנאים שיש בשטח הגינה הציבורית וזאת עבודתם רק של מומחים בתחום.

דגשים בהקמת גינה ציבורית

הכרת שטח – חשוב למדוד את כל השטח של הגינה, לעשות חישוב של המרחקים מנקודה של השתיל עד לנקודת ההשקיה, שימת דגש על גדר, מיקום של גינות הירק ולכל יתר הצמחייה שגדלה בשטח.

כתיבת תכנית העבודה – על ידי תכנית כתובה ניתן לבחור את הצמחייה בהתאם לאופי של הגינה ולתנאים של האקלים במיקום וסוג הקרקע. מוטב לעשות שימוש באבנים כמו חצץ או טוף, שהן אלמנט עמיד, חזק ולעצב אותו בתור ריצוף, מעקה, אדניות, ספסל ושאר אלמנטים.

הכנת תכנית השקיה – תכנית השקיה חכמה תחסוך הרבה מאוד כסף בעתיד כשהיא לוקחת בחשבון את האקלים הישראלי.

בחירת חומרי הגלם – שימוש בחומרי גלם איכותיים הוא תנאי חשוב לשימור הגינה.

השלבים בהקמת גינה ציבורית

הכנת השטח – רק על יסודות טובים אפשר ליצור גינה יפה, על כן מדובר בשלב חשוב שבו יש צורך ביישור של הקרקע, הוספה של אדמה, תלישה של עשבים וצמחייה לא רצויה, פתיחת  שבילים וניקיון של כל השטח.

הטמעת מערכת ההשקיה – כאשר השטח מוכן ניתן יהיה להתחיל לעסוק בפריסה של מערכת ההשקיה, שלב שדורש מקצועיות ועבודה יסודית מאחר שהשתילה תתמקם בהתאם למיקום ההשקיה.

שתילת הצמחים – בשלב המהנה הזה כבר מניחים את הדשא, שותלים עצים, שתילים ופרחים.

בקרה וניקיון שטח – כעת יש לבדוק שכל מערכת ההשקיה עובדת כראוי ומגיע ישירות לכל שתיל. יש להקים את השטח, לסגור את הפינות ולדאוג שהגינה תמשיך להיות מתוחזקת בצורה מקצועית.

 אחזקת גינה ציבורית

גינה ציבורית הינה גינה שנמצאת תחת אחריותה של הרשות המקומית בה היא הוקמה. האחריות תהה על הרשות בכל הנוגע לתחזוקתה ולעלויות התחזוקה. בעלי המקצוע שמתחזקים גינות ציבוריות הינם גננים שעובדים ברשות עצמה והם נחשבים לעובדי הרשות המקומית או שהעירייה תחזיק שירות של גננים או של חברת גינון. בכל מקרה, הגננים שיועסקו יהיו אחראים על ההקמה של הגינה הציבורית, על הדישון, על ההדברה ועל כל טיפול שכיח או חריג שעשוי להתרחש בגינה.