גינה אורגנית הינה חוויה מיוחדת שיכולה להיות תחביב שמלכד את כל דיירי הבית וגורם להנאה מרובה ומודעות לסביבה אקולוגית וירוקה. הקמת גינה אורגנית נחשבת לאחד הטרנדים האחרונים בכל עולם הגננות והיא תספק הרבה ידע על כל הטבע שסביבנו, תעשיר את חיינו בתזונה בריאה ותשפיע בצורה ישירה על איכות חיינו. בטרם תשנסו מותניים ותתחילו במלאכה חשוב להדגיש שיש צורך להיעזר באנשי מקצוע שיש להם את הידע והניסיון בגינון אורגני והם יוכלו לסייע בעיצוב והקמה של בצורה המקצועית ביותר כשהם לוקחים גם את כל השיקולים בחשבון – התנאים הסביבתיים הצרכים והרצונות של כל דייר.

הקמת גינה אורגנית

הקמת גינה אורגנית

אז מה היא גינה ירק אורגנית?

הדגש בעיקר בגינון האורגני יהיה ניצול ושימוש במשאבים טבעיים והימנעות משימוש בכל מיני כימיקליים למיניהם. גישת הגינון האורגני תכלול בתוכה כמה חוקים וכללים לתכנון ראשוני וכן – איך לתחזק אותה. היעד העיקרי בגינה מהסוג הזה היא ליצור את המרחב הראוי שבו יש מערכת אקולוגית שעובדת בפני עצמה שהיא איתנה ויעילה ולא זקוקה לאף חומר כימי עבור הדברה של מזיקים או עבור הדישון של אדמה.

גנן מקצועי, בעזרת הידע והניסיון שלו, יצטרך לדמות את התנאים של סביבת הגן לתנאים של המקום שממנו מגיע למעשה כל צמח ושתיל. כמו כן, כשעוסקים בגינה אורגנית או גינה שמטופלת באופן אורגני חשוב יהיה להתחשב בכל המשתנים והאמצעים השונים ולא רק באופי הדישון וההדברה שמאפיינים אותה בעיקר. ישנן פעולות שונות שיקבעו אם אכן הגינה שלכם נחשבת לאורגנית או לא, כמו: גיזום, בחירת צמחים מתאימים, ניהול השקיה על ידי טפטפות, חיפוי של האדמה, התאמה אקלימית אזורית וכדומה.

הקמת גינה אורגנית ודישון

דישון האדמה יתבצע על ידי דשנים אורגנים כגון קומפוסט או זבל שהוא נחשב לזבל אורגני שלרוב לא מיוצר על ידי הגנן שמקים את הגינה האורגנית. האדמה בגינה אורגנית תהייה מאווררת בצורה איכותית ביותר בגין אותם שלשולים שחיים להם אדמה חד ובהרמוניה עם כל הזבל האורגני והופכים את האדמה לפורייה לגידולים, משמע גם שלא צריך לעדר ולתחח את האדמה בגינה, שכן אותם שלשולים עשו כבר את העבודה.

על מזיקים בגינה האורגנית

קטילת המזיקים בגינה אורגנית תתבצע לרוב על ידי אויב שהוא טבעי שלא פוגע ומזיק ליתר הצמחים בגן אך כן מצליח למגר את המזיקים עצמם. בחקלאות המקומית יש שימוש רב בדבורים וחיפושיות מזן משה רבנו, שמצליחות לקטול בצורה נחרצת כנימות עלה ועוד מגוון של מזיקים. ההתמודדות עם מחלות צמחים בגינה אורגנית הינה קשה יותר, מחלות שנמצאות באדמה כמו כימשון נחשבות לקשות והטיפול בהן לרוב הינו על ידי חיטוי שיכול לקחת שנה ארוכה. בשל ההתמודדות עם מחלות צמחים בדרך האורגנית הינה מאתגרת, חשוב יהיה להקפיד לעבוד עם כלים נקיים ולהכניס לגינה אך ורק צמחים שהם בריאים ולבצע השקיה במים טהורים.

גינון אורגני – סיוע של בעל מקצוע

גם בימינו לא מעט חברות גינון פועלות באמצעות שיטות פשוטות וודאי לא אורגניות שיכולות לפגוע בסביבה ולפגוע בבריאות האוכלוסייה. בישראל ניתן להרגיש כי חל שינוי בגישה בשנים האחרונות ומורגש כי יש שינוי לטובה בתחום, אך הדרך עוד ארוכה. בימינו, יש מגמה שמתעצמת באשר לבדיקה ובירור של האוכלוסייה בכל הקשור לאיכות המזון שאותו נרכוש ושל כל מאכל בו נזין את הגוף שלנו. על מנת שהגינה שלכם תהייה אורגנית למשעי ותוכלו ליהנות מירק אורגני ומחיים איכותיים ובריאים יותר, רצוי להיעזר רק באיש מקצוע שיש לו ניסיון וידע קודם בהקמת גינות אורגניות.