הקמת גינות טרופיות הפכה ליותר ויותר מבוקשת בגינות הישראליות וקל מאוד לעצב אותו בצמחייה שנמצאת בהישג יד. סגנון זה מספק ניחוח פראי וגונג’לי שברגע מצליח לנתק ולסחוף אותנו למעמקי האמזונס עם הצלילים והמראות הייחודיים שאנחנו מכירים מהסרטים או מטיול שעשינו ביערות. עיצוב זה נחשב למאוד נוח לתחזוקה אולם דורש כמויות השקיה רבות יותר. כיצד הוא נראה? מה הוא דורש? ואילו סוגי צמחייה מאפיינים אותו? הכל – במאמר שלפניכם.

הקמת גינות טרופיות במראה ייחודי

סגנון טרופי בחלל החוץ יתאים לכל מי שאוהב טבע ומעדיף אותו מבולגן ולא מסודר ומעונין בחלל שופע בצמחים עם צבעים עזים וריחות פירותיים. הסגנון הטרופי בעיקר מאופיין בשתילה שהיא סבוכה עם מינימום אלמנטים כשהכל מסביב מטרתו להדק את האווירה הפראית והמיוחדת. בשטח גינה בעלת שטח בינוני עד גדול, מראה זה יקבל הרבה יותר חופש והשראה עיצובית ואפשר יהיה להשיג מראה פראי ומיוחד ביותר.

הקמת גינות טרופיות

הקמת גינות טרופיות

צמחייה טרופית

הצמחים שיעוצבו בעיצוב גן טרופי הינם דקלים, שרכים ועוד. להלן מספר צמחים שמאפיינים את הגינות הטרופיות:

עצי דקל

משפחת עצי הדקל תכלול מעל אלפיים זנים של דקל, פחות מעשרה מהם צומחים בישראל. מיני עצי הדקל ישתלבו בצורה אידיאלית כמו: עצי דקל הטבעות, דקל “המלך”  דקל “ציקס”, “זנב השועל” (וודיטיה ביפורקטה), ועוד. הדקלים מתאפיינים בגזע שהוא יחסית ריק ותפרחתו נמצאת בעיקרה בגובה. הדקלים יצמחו לגובה שכל אחד מסוגל לצמוח והשילוב הזה ביניהם יעניק שטח נוח להליכה.

עצי דקל בגינה טרופית

עצי דקל בגינה טרופית

שרכים

שרכים הם צמחים עליים ירוקי עד, שידרשו כמויות השקיה ניכרת אולם יוסיפו המון אופי. שרכים כמו: “שרך העץ” או “שרך היער”, יאפשרו הקמה של צמחיה עשבונית שהיא נמוכה וסבוכה שתתאים לאווירת היער ותשתלב נהדר בעיצוב מסוג זה.

ציפור גן עדן

דרך אותנטית ומקורית שמוסיפה גוון ומראה ייחודי תהייה על ידי פרח “ציפור גן עדן”, שהתפרחת שלהן תעצור נשימה ותראה כמו ציפור גן עדן  שיש לה מקור ארוך והיא שופעת בצבעים מרהיבים. ציפור גן עדן הינה צמח חזק שמקורו טרופי והיא תשתלב היטב באזורים שונים בגינה הטרופית.

עצי פירות

מנגו, פאפאיה, בננה ליצ’י ועוד.

האלמנטים המשולבים בגינה הטרופית

במקור, הגינה הטרופית לא מכילה הרבה אלמנטים מלאכותיים ולכן יהיה מתאים להציב בה ערסל, גדם עץ או הריסות של מבנה ישן שיאפשר לשבת לצדם. עם זאת, במהלך השנים התווספו אלמנטים רבים בסגנון הטרופי שמספקים מראה אותנטי וגם יעילות. אלמנטים עיצוביים שמקובל לשלב הם:

פינות ישיבה – מערכת ישיבה טרופית תכלול בדרך כלל כסאות מאולתרים עם כריות צבעוניות וגדמי עץ או אבן ועוד אלמנטים שהם טבעיים וכבדי משקל, כמו כן, נזהה תמיד ערסל אחד שמיועד לישיבה או שכיבה, שתלוי בין העצים ופינות ישיבה נוחות ופונקציונאליות, בעלות זיקה ליתר העיצוב.

אלמנטים של מים –  בריכות נוי בעלות מראה פרוע וטבעי שמכילות חלוקי נחל, צמחי מים ודגיגונים, כשמתוכן נשמע פכפוך מים מענג באוזניים. בריכות המים במראה טרופי הינן לרוב קטנות וניצבות במרכז או לצד קיר.

תאורה – תאורה תעניק הרבה ייחוד והיא תגיע בגוונים של צהוב ירוק שיגבירו את האפקט של הג’ונגל וידגישו את הערב היורד. לכן, לרבות בסגנון טרופי, ההמלצה היא לא לוותר על מוקדי תאורה שהם מעוצבים. התאורה הינה תאורת לד זולה וחסכונית שתופעל בצורה אוטומטית כשהחושך יורד.