הקמת גינות מרפסת

למרפסת בבית יש אילוצים רבים שישפיעו על המראה שלה, ולכן על מנת להצליח לעצב גינה במרפסת חשוב להכיר בכמה עקרונות חשובים. לפני הכל נתחיל בעובדה שלא כל המרפסות תהיינה זהות ובהתאם לזאת בחירה בסוגי הצמחים עשויה להיות לא פשוטה. שכן אפילו ההבדל בין הקומות עשוי להשפיע, האקלים גם משתנה בים קומה לקומה ועוד תנאים חיצוניים שיכתיבו את אופי וצרכי הקמת הגינה במרפסת. אולם הדבר הכי משמעותי שצריך להכיר בו יהיה שגידול צמחים בעציץ יהיה שונה  במהותו מגידול צמחים באדמה.

הכל מתחיל בשורש העניין

העובדה שחשוב להבין אותה היא שבאדמה הצמח יכה שורשיו, בעוד שבאדנית או בתוך עציץ גדול ככל שיהיה, השורשים עשויים בבואת העת למצות את התכולה של המיכל. ולכן עבור צמח גדול, רצוי יהיה לבחור במיכל גדול מאוד על מנת שהצמח או העץ יוכל להתפתח כמו שצריך.

הקמת גינות מרפסת

הקמת גינות מרפסת

אילו צמחים מתאימים למרפסת?

למעשה כמעט כל צמח נצליח לגדל במרפסת שלנו, אולם גם פה הבחירה תיעשה על פי שני עקרונות חשובים:

  1. אפשר יהיה לגדל רק את אותה צמחייה שמתאימה לתנאי הסביבה במרפסת שלנו, כאמור לאקלים ששורר במרפסת, לגודל המרפסת, לקומה וכדומה.
  2. אפשר יהיה לגדל רק את אותם הצמחים שעומדים בכל היכולות שלנו, כמו מערכת השקיה, זמן תחזוקה, תקציב וכולי.

איך מנקזים מים באדניות?

עוד עקרון חשוב הוא עניין הניקוז של המים שבאמצעותו נשקה את האדניות בגינת המרפסת. כאמור אף אחד לא ירצה שהמים שבהם משקים את האדניות יתנקזו לרצפת המרפסת וייצרו שלולית בכל המרפסת, ועל כן יש היום פתרונות שונים לניקוז המים בגינות במרפסת, לרוב, הגנן שדואג להקים את המרפסת ידאג לחבר כל אחת מהאדניות והמכלים למערכת סגורה שבה המים יזרמו ישר לכיוון הניקוז. גם במקרה זה דרוש מחשבה ותכנון, בפרט אם מדובר במרפסת שנמצאת בשלבי בנייה, שכן ניתן יהיה להעביר את הניקוז תחת הריצוף, מה שיקל על התחזוקה.

גינה במרפסת קטנה או גדולה

אחד העקרונות בעיצוב גינה במרפסת קטנה יהיה לשמור על המרחב כמה שיותר פנוי על מנת שניתן יהיה לנצל את השטח נכון. לכן ברוב השטח של גינה קטנה מומלץ יהיה לתלות מבחר של אדניות עם תבלינים, פרחים על המעקה של המרפסת או על הקירות. את הפינות של החלל ניתן לנצל עבור עץ פרי גדול, שתיל מטפס או שיח. בעיצוב מרפסת גדולה ההקמה תהייה שונה, השטח כאמור לא יהווה מחסום ולכן כל המכלים יוכלו לעמוד על הרצפה. ההמלצה במרפסות גדולות זה להתחיל לתכנן את מערכת ההשקיה כבר בשלב בניית התשתית, שכן, יהיה ניתן להניח עציצים ואדניות רחבות וכדי שכל אלה יקבלו את כמות המים שרוצים בצורה חסכונית וחכמה, מומלץ להשקיע במערכת השקיה איכותית ומתקדמת. יחד עם זאת, ניתן להניח במרפסת גדולה מבחר עציצים ואדניות ואפילו ליצור פינה עם דשא סינטטי, מה שיהפוך את המרפסת שלכם לגינה קסומה במיוחד.

תחזוקה שוטפת

כל גינה שתהייה לכם, לרבות גינה במרפסת, תדרוש תחזוקה, אהבה והרבה הקשבה. עוד לא המציאו את הגינה שפועלת לבדה ולא זקוקה לשום תחזוקה. כל צמח הוא דינאמי ונמצא כל העת בגדילה. דישון, גיזום, השקיה ועוד, הן פעולות שנאלץ לקחת בחשבון בכל הקמה של גינה במרפסת. תכנון , הקמה, השקעה בתחזוקה היומית, סוג הטכנולוגיה בה נעשה שימוש, גודל התקציב שיש לנו וכולי, כל אלה יהיו אלמנטים חשובים שכדאי לתת עליהם את הדעת בכל הקמת גינה במרפסת.