הקמת גינות עם עצי פרי

עצי פרי שנטועים בגינה יוסיפו לגינה שני יתרונות בולטים. הם יציעו הרבה צבע בעיניים ויחד עם זה יעניקו פירות טעימים ואורגניים לכל מי שמגדל אותם. אין אדם שלא יתענג מריחו של לימון טרי שמגיע ישירות מהעץ, בנוסף, ניתן לעשות בו שימוש לכל כך הרבה מאכלים, גם מתפוז שסוחטים למיץ מרווה, או אכילה של שסק ביום קיץ חם ועוד. בכל תכנון והקמת גינות יש לבנות תכנית ברורה לעיצוב גינה עם עצי פרי בגינה, כשחשוב לוודא מה סוג הקרקע במקום ומה הם כל הצרכים של העצים אותם נבקש לשתול, רק לאחר שנדע את התשובות, נוכל בהתאם לבחור את סוגי העצים.

הקמת גינות עם עצי פרי

הקמת גינות עם עצי פרי

הקמת גינה עם עצי הדר

ישראל התברכה בכמויות עצומות של עצי הדר ולכן ניתן לראות אין ספור עצי הדר מעוצבים בגינה הישראלית. בין עצי ההדר נמנים, עצי הלימון, התפוז, האשכולית ועצים ייחודיים כמו מנגו, שסק ותפוז סיני. כל אלה מתאימים במיוחד לאקלים בארץ שהתברך בהרבה שעות שמש ויחסית במעט מאוד ימים קרים ומקפיאים. כל עצי ההדר מפיצים ריח קסום בעונת הפריחה שלהם והם נחשבים לעצים פשוטים לתחזוקה. יש מספר תועלות בעיצוב גינה יחד עם עצי פרי, להלן חלק מהן:

  • פינת מרגוע שלווה וקסומה שתחבר בין הדיירים לטבע, לרבות כל מי שמתגורר בכרך.
  • עיצוב ייחודי לבית. מראה של פירות על העץ הוא מראה נעים, מרגיע שמספק טון עיצובי.
  • עיסוק נהדר לכל המשפחה בזמן שעוסקים בשתילה, השקיית הגינה והעצים, בקטיף של הפירות בעונה וכדומה.
  • אכילה של פרי אורגני נטול כל חומרים כימיים.
  • חסכון בקנייה של פירות בחנויות.

 

משפחות עצים והתאמתם לגינה

כיום יש מנעד של עצי פרי שיתאימו לגינה הפרטית. מי שלא מכיר את כל הסוגים יכול להיוועץ באיש מקצוע או כל אדם שמוכר שתילים במשתלה. אלה יוכלו לספק מידע על מגוון הסוגים השונים ועל כל צרכי העץ. להלן כמה מהעצים שיתאימו לגינה הישראלית:

עצי פרי מסוג סובטרופי – במשפחת העצים הזו נמצא את עץ המנגו, השסק, האבוקדו, האנונה, הגויאבה ועוד. עצים אלה לרוב יתפסו מקום בחלל הגינה ועל כן לא יתאימו לגינות גג, אלא בעיקר לחצר רחבת ידיים. במקביל, הפרי הוא תענוג לחך.

עצי הדר – משפחת עצי ההדר היא מאוד אופיינית לארץ ישראל ועל כן הכלכלה של ישראל, עוד בזמן הקמת המדינה, עסקה ועדיין עוסקת בייצוא פירות הדר ותפוזים למדינות שונות. חלק מעצי ההדר  הם הלימון, תפוז,  קלמנטינה, אשכולית ועוד זנים ייחודיים. עצי הפרי יתאפיינו בעלים ירוקים כהים ופירות בגוונים ירוק – כתום – צהוב. עצי ההדר נחשבים לעצים שמתאימים לגינות מודרניות, הם אסתטיים ומקנים מראה נקי, עמיד ומאורגן לגינה.

עצים נשירים – במשפחת העצים הנשירים נמצא בעיקר את עץ התפוח, השקד, השזיף, התאנה ועוד זנים רבים. אחד האפיונים הבולטים של עצים אלה הוא הנשירה הרבה של העלים שלהם בעונה הקרה, מעין  ‘שיטה’ שנועדה לעזור להם בעיקר לעבור את עונת החורף  הקרה, בפרט בארצות קרות יותר. לכן הם נחשבים לעצים נשירים שמלכלכים את הקרקע יותר מכל עץ אחר, אך במקביל הם ידועים כחוסמי אור בעונת הקיץ לעומת החורף, שבו נרצה ליהנות מקרני שמש ישירות. המראה של העצים הללו בייחוד בימי השלכת לא תמיד  מלבלב ולכן מומלץ לשקול בכובד ראש היכן לשתול אותם בגינה שלנו.