הקמת גינת פנטאוז

תופעת גינות פנטהאוז על גג הבניין באמצע הכרך, הינה תופעה שרק הולכת וצוברת תאוצה בארץ ובכל העולם. במקביל למהפכה הירוקה שהתפשטה לה ניתן לראות יותר ויותר גגות שנצבעים בירוק גם במקומות שמראה כזה אינו שבשגרה. אחד החידושים האחרונים שמעניקים הרבה ירוק וטבע בעיניים זה הקמת גינת פנטאוז. בעבר רבים העדיפו לראות בגג הפנטואז חלל נוסף ולא גינה ירוקה, אולם היום הפך הפנטהאוז לגינה מרהיבה ויוקרתית. במאמר זה נרחיב אודות הקמת גינה בחלל הפנטאוז.

הקמת גינת פנטאוז

הקמת גינת פנטאוז

עיצוב גינות פנטהאוז

גינה מסוג זה תהייה בדרך כלל קטנה יותר מגינה על גג אורבני שמצריך עיצוב מדויק ומוקפד. בעיצוב זה, חשוב לקחת בחשבון מספר אלמנטים מהותיים כמו מכלים לצמחים ועציצים בגינת פנטהאוז, תערובת ואדמה למילוי שלהם, פתרון ראוי להשקיה ולניקוז המים, ריהוט מותאם ועוד. כל האלמנטים הללו אמורים להיאסף יחד בתוך שטח יחסית קטן, זאת בשונה לגינת מרפסת או גינת גג שהן הרבה יותר גדולות ורחבות.

כיצד מתחילים בהקמה?

לפני הכל חשוב להתייעץ עם איש מקצוע או עם חברה שמתמחה בתחום הקמת גינות, הם ידעו לספק לכם את הידע הנכון שמתאים במדויק לחלל שלכם. כמו כן, עליכם להכין רשימה של כל הדרישות שאתם מבקשים שהגינה תכיל בתוכה – העבירו את כל הדרישות הללו לאיש מקצוע ובקשו ממנו הצעת מחיר עבור כל זה וכן סקיצה שתספק את המראה שאתם מעוניינים בו. חשוב לזכור שיש הבדל בין הקמה של גינת פנטהאוז בבית פרטי לבין הקמת גינת פנטהאוז בבית משותף.

היה ואתם מעוניינים בהקמה של גינה בבית משותף, חשוב להתייעץ עם כלל הדיירים ולוודא שהם בעניין שתוקם גינה מעליהם. בנוסף, תציגו בפניהם את המענה שלכם לכל עניין הניקוז, שזה מה שאולי עשוי להטריד אותם, שחלילה לא יטפטף מעליהם מים. במידה ותרצו גינה של ממש ולא רק עציץ  אחד או שניים, יש לוודא שתחת הריצוף שלכם יש שכבה שהיא מבודדת, זאת על מנת שהמים לא יחלחלו לדירה שמתחת.

כדים מיוחדים במקום אדמה

כל תכנון ועיצוב גינת פנטהאוז יתוכנן אחרת מכל גינה זאת מפאת המגבלה של המקום, על כן רצוי להניח את כל הצמחייה שתבחרו לגינה בכדים שמיועדים לכך ולא בתוך תיבה מוארכת שיכולה להתפוצץ. את הכד יש למלא גם בתערובת ייחודית אך גם באדמה רגילה, זאת כדי למנוע מצב שהכד ינוד ברוח, ייפול ויישבר בכל מזג אוויר קיצוני. כדאי גם במקרה הזה להתייעץ עם מומחה על מנת להקים מערכת השקיה וניקוז שתתאים לכל מבנה הפנטאוז ותהייה עמידה בכל התנאים ששוררים על הגג.

והכי חשוב – לא לשכוח

גינת גג בפנטהאוס ייעודה אחרי ולפני הכל הוא לשמש עבורכם מקור נעים ומרגיע למנוחה ואף כמקור לבילוי עם המשפחה או האורחים. לא פעם תמצאו את עצמכם יושבים ונרגעים בגינה אחרי יום ארוך ומייגע בעבודה ועל כן חשוב לתכנן אותה בצורה שהיא תנעים את הזמן שלכם וגם תהיה נוחה ומזמינה לאירוח. תמיד ניתן להכניס גם עמדה של גריל וכמה כסאות מרופדים להתרווחות נעימה ובמקביל לדאוג שיש די מקום לתזוזה בחלל ולהימנע מלהעמיס בה אביזרים, כדי שלא תהייה תחושה של צפיפות ומחנק. פרט אחרון שחשוב לזכור הוא, שיש לוודא שהצמחייה הקסומה שבחרתם תצמח בעיקר לגובה ופחות לרוחב, אבל שתונח במקום שלא מסתיר נוף שמועדך עליכם כמו הים או הרים שבאופק, שקיעה וכדומה.