מערכת השקיה אוטומטית

בימינו רוב מערכות השקיה בגינות הן אוטומטיות. מערכות אלה פועלות בצורה חשמלית באמצעות תכנון מחשב השקיה שמגדיר את הזמנים בהם תושקה הגינה מדי יום. להבדיל ממערכת השקיה ידנית, שצריכה לזכור לבד בלי שום סיוע את זמני ההשקיה, מערכות השקיה אוטומטיות פועלות בזמנים מדויקים ובהקצבה מוגדרת מראש. הקמת גינה עם מערכת השקיה אוטומטית איכותית תשדרג את הצמחייה ואת המראה הכללי של הגינה, תייעל משמעותית את העבודה בגינה ותגן על הצמחייה גם ימים בהם ישרור מזג אוויר קיצוני. אולם לא די בהתקנת מערכת השקיה, כי אם יש להכיר בכל הרכיבים שלה וכיצד הם פועלים בשטח. על כך נפרט במאמר לפניכם.

מערכת השקיה אוטומטית

מערכת השקיה אוטומטית

ממה מורכבת מערכת השקיה?

מערכת השקיה איכותית מורכבת מממספר רב של רכיבים אותם תוכלו לפרוק לשני חלקים מהותיים: ראש מערכת ההשקיה ומוליכי ההשקיה אל הגינה. ראש המערכת הינו משמעותי במיוחד והוא זה שאחראי על מתן פקודה לזרימה של מים בצורה ראויה, חסכונית ובלחץ המתאים לכיוונם של הטפטפות והממטרות שהם למעשה, מוליכי ההשקיה. בכל מערכת השקיה יש –

שיבר ראשי – שזה הברז הראשי של מערכת ההשקיה, יש לו תפקיד חשוב כיוון שהוא מאפשר סגירה של זרם המים למערכת ההשקיה במצבים חלילה של פיצוץ בצנרת או בימים גשומים שאין כאמור צורך בהשקיה.

מחשב השקיה – מחשב ייעודי זה שולט על הכמות מים שזורמת לגינה לפי הנתונים שהוכנסו אליו מראש. המחשב אחראי על סגירה ופתיחה של הברזים החשמליים לאותו פרק זמן שנקבע.

ברזים חשמליים – הברזים החשמליים הם חלק אינטגרלי מהמחשב, הם יסגרו ויפתחו בהתאם לפקודה שתינתן ממחשב ההשקיה.

וסת לחץ –  וסת הלחץ מווסת את לחץ המים במערכת ההשקיה כדי למנוע מעודף מים שיכולים להזיק לצמחים בגינה.

פילטר – מטרתו של הפילטר יהיה למנוע מכל לכלוך או אבנים זעירות וכדומה, לחדור לתוך המערכת ולגרום לסתימה.

תכנון מערכת ההשקיה

כעת כשאנו מודעים לכל אותם רכיבים חשובים במערכת ההשקיה האוטומטית יש להתחיל לתכנן ולהחליט על כל הערוצים (ברזים) שנצטרך בגינה ואיך נפצל אותם בכל שטח הגינה. כל ברז יוביל כמות מים שונה לכל ערוגת צמחים, שתיל או עץ. להלן כל מי שזקוק לברז שיוביל אליו כמות מספקת של מים.

דשא – דשא זקוק לכמות מים יחסית גדולה ובלחץ גבוה הרבה יותר משאר האלמנטים האחרים בגינה, זאת על מנת שמתזים שכמוסים עמוק בתוך האדמה יוכלו להגיע לכל שטח הדשא. כל חמישה מתזים בממוצע ידרשו ברז אחד משלהם ולכן אם יש צורך ביותר מתזים, נאלץ לעשות שימוש בברז נוסף.

עצים – גם עצים דורשים כמות ניכרת של מים, הרבה יותר משאר הצמחייה בגינה וזאת הסיבה שגם להם יוקצה ברז משלהם. גם אם מדובר בעץ צעיר שלא דורש כמות גדולה של מים, כדאי להקצות לו ברז משלו, כיוון שהוא גדל ובמהרה יהיה זקוק לכמות גדולה של מים.

צמחייה קלה – צמחייה קלה היא צמחייה שלא נזקקת לכמות רבה של מים להבדיל מעצים או משטחי דשא.

פרחים – פרחים שנשתלו ישירות בקרקע יזדקקו למים הרבה יותר מפרח ששתול באדנית או עציץ.

שתילים באדנית – כל צמח או פרח שנשתל בעציץ, כד או אדנית, זקוק למעט מים מאחר והאדמה סופחת את המים בצורה הרבה יותר יעילה.

כפי שניתן להסיק, בכל הליך הקמת גינות יש מנעד אלמנטים שחשוב לשים עליהם דגש ולבחור אותם בקפידה, כשאחד מה הוא תכנון מהודק של מערכת השקיה אוטומטית שתסייע לכל גינה לפרוח ולהניב ביעילות מרבית.