מערכת השקיה לגינה

בבתים פרטיים ובניינים רבי קומות בארץ שיש בחזקתם גינה, עברו התושבים להשקיית הגינה באמצעות טכניקות השקיה חסכוניות ויעילות פי כמה ממה שהיה נהוג להשקות בעבר – על ידי צינור ומשפך. הדגש כיום בכל תחום מערכות השקיה לגינה היא על טכניקה של השקיה נבונה שמבוססת על שימוש יעיל וחכם יותר וגם על חסכון בכוח אדם ובמים. לצורך זה בעלי גינות יאלצו לרכוש את מערכת ההשקיה האיכותית ביותר שתתאים לתנאים הקיימים בגינה שלהם. במאמר זה נפרט אודות כל אותן שיטות השקיה שקיימות ומה מצריכה כל התקנת מערכת השקיה כזו.

מערכת השקיה לגינה

מערכת השקיה לגינה

סוגי מערכות השקיה

השקיה באמצעות המטרה – על ידי ממטרות, ההשקיה תעשה בעוצמה יחסית נמוכה כשכל המערכת עצמה תהיה קרובה לקרקע. היתרון יבוא לידי ביטוי בכך שהפיזור של המים יצליח להגיע לכל צמח ושתיל. אולם החיסרון יכול לנבוע לעיתים מבעיה טכנית שיכולה להופיע בממטרה עצמה, כמו סתימה או השקיה  מרובה שיכולה לגרום לצמחים להירקב וכדומה.

השקיה באמצעות מערכת טפטפות – הטפטפות הן המצאה ישראלית של מערכת השקיה חסכונית שפרוסה בכל שטח הגינה והן מאפשרות השקיה ממוקדת בכל שורש וצמח וכך מונעות בזבוז מים.

השקיה עילית – במקרים ששטח הגינה גדול ועל ידי ממטרות או טפטפות לא נצליח להגיע לכל אותם צמחים או עצים, יש להציב מערכת השקיה שממטירה מים בצורה רחבה ומאוזנת על כל השטח, בהתאם  לצורך ובצורה מעגלית. מדובר בשיטה פרקטית שתחסוך במים אך עלולה גם לגרום לצמיחה של עשבים שוטים.

מי מזגנים – אפשר בהחלט כיום לאגור את מי המזגנים בעונת הקיץ וגם בעונת החורף, ולעשות בהם שימוש חסכוני לצורכי השקיה. אוגרים את המים בכלי קיבול ואפשר לעשות בהם שימוש לפחות כמה חודשים. זה בהחלט יסייע בחסכון המים, אולם זה מצריך התעסקות וזמן סביב כל התפעול של זה.

השקיה על ידי צינור ידני ומשפך – במקרים מסוימים נאלץ לעשות שימוש בשיטה הקלאסית (היה ומדובר בגינה קטנה, או שכל אופן ההשקיה משתנה) הרי שזו תהייה שיטה נוחה ומדויקת ביותר.

נציין שכל שיטה שנבחר בה, יש להתאים אותה לתנאים שקיימים בגינה ולכן מומלץ להסתייע באיש מקצוע שידע להתאים את מערכת ההשקיה לפי גודל הגינה, תנאי הקרקע, סוג הצמחייה ועוד.

איך מורכבת מערכת השקיה?

מערכת השקיה איכותית מורכבת מחלקים רבים שעיקרם, ראש מערכת ההשקיה והחלקים שמוליכים את המים לכל צמח. ראש המערכת הוא למעשה חלק מהותי והוא זה שפוקד על ההתחלה בזרימת המים בצורה חסכונית ובמד הלחץ הראוי. החלקים שמרכיבים את מערכת ההשקיה הינם:

שיבר ראשי – הברז הראשי של כל מערכת המים, הוא אחראי על כל המערכת ובמקרה של פיצוץ או דליפה יש לסגור אותו. לשיבר יש תפקיד חשוב, כיוון שהוא מאפשר סגירה מידית של כל מערכת המים, במצבים חלילה של פיצוץ בצנרת או דליפה של מים ממקור לא ידוע.

מחשב השקיה – המחשב הוא זה שישלוט על הכמות של המים שתזרום לכל הערוגות והשתילים בגינה בהתאם לנתונים ולזמנים שהוזנו במחשב. המחשב יהיה אחראי על פתיחה ונעילה של הברזים לפרק זמן שהוזן במחשב.

ברז חשמלי – ברז זה הוא חלק בלתי נפרד מהמחשב והוא ייסגר וייפתח  בהתאם לפקודה מהמחשב.

וסת לחץ –  וסת הלחץ יווסת את לחץ המים במערכת על מנת למנוע ממים עודפים שעלולים להזיק לצמחיה.

פילטר – הפילטר מונע מלכלוך או כל דבר שאינו נחוץ לחדור למערכת ההשקיה וליצור סתימה.