שיקום ושדרוג גינות יידרש במצבים שונים, במקרים של גן ישן שהוזנח ולא זכה לטיפול הולם ועקבי והגיע למצב בו הוא זקוק שישקמו אותו מהיסוד. לעיתים הסיבה תהייה בשל אסון שפקד את החצר כמו שריפה או הצפה של מים ויש מקרים שכל השטח נפגע בשל פעולות בנייה שהתבצעו בסמוך אליו והוא הפך למעבר לטרקטורים וכלי מנוע מסיבים שחרצו את האדמה וחיבלו בכל מה שהניבה. במקרים יותר עדינים דיירים רבים פשוט ירצו לשנות את חצר הבית שלהם ולהחדיר לתוכה פריטים חדשניים כשהם מותירים את הבסיס ומסתפקים בחידוש שתילת עצים, שיחים וצמחים, כשזאת פעולה שמחדשת ומשדרגת את החצר לאור הצרכים החדשים של הדיירים.

שיקום ושדרוג גינות

שיקום ושדרוג גינות

למה תהליך זה חשוב?

בתהליך בו מחליטים לשקם את הגינה, למעשה משפרים משמעותית את כל החזות של השטח ומשיבים את היופי והרעננות של הצמחייה והאדמה ובכך תורמים גם לסביבה עצמה וגם משפרים את איכות החיים של הדיירים. יש לבצע כל תהליך כזה בצורה מקצועית שתאפשר לכל השטח להתאושש מחוסר הטיפול ומההזנחה שספג לאורך שנים. גינות מצריכות תחזוקה שוטפת, התאמת צמחייה לאקלים ולאזור הטופוגרפי. במקרים רבים לא יהיה ניתן כבר לשקם את השטח כי כל מה שהיה הושמד כליל, אך כדי להימנע ממקרה כזה יש להתחיל מיד בהליך שיקומי.

כל הפעולות בתהליך הקימום

בינוי חדש של כל שטח האדמה יאפשר לנו להחזיק עדיין במראה הישן ולספק חזות משופרת ועדכנית יותר לתקופתנו, עם זאת מוטב ראשית להחליט על הקונספט המועדף. תכנון חדש יתבצע בהתאם לרצונם של הדיירים ואלה חלק מהפעולות שיתבצעו  – ניקוי ופינוי פסולת, החלפה של סוג חיפוי האדמה ששומר על האדמה, בחירה בדשא סינטטי שאינו דורש תחזוקה וגיזום, כריתת עצים, תכנון של מערכת השקיה חסכונית במים וגם בכוח אדם, שמאפשרת שליטה מלאה בהשקיה יום יומית בכל צמח ושתיל.

בחירת צמחייה מתאימה

השלב הבא יהיה להחליט על סוג הצמחייה. גם אם מחליטים לא לגעת בתוואי הגינה הקיים, את הצמחייה יש להחליף. אפשר לבחור בצמחים שחוסכים בהשקיה, או לשנות את כל הסגנון לקבלת מראה הרמוני יותר. היה וגדלים עצים – כדאי לוודא את מצבם, אם הם לא חולים או סובלים ממזיקים למיניהם. כמו כן, ניתן לגזום ענפים שוטים ולדשן את העצים. שיקום גינה יספק הנאה מחודשת מהחלל המרהיב הזה, תוכלו לתקן כל טעות שנעשתה בעבר בגין תחזוקה הרסנית, כאשר בסוף כל יום תשטפו את העיניים, תגדלו גינת ירק משלכם, תשחקו, תארחו ותיהנו מכל הצלילים והשלווה.

מה במקרה של שדרוג?

יש שתי דרגות של שדרוג וחידוש. הקל יותר יסתכם בשינוי הצמחייה, כמו שתילה של עצים, שיחים עונתיים, תיחום הדשא מחדש והוספת פרגולה ופינות ישיבה. בעוד שבשיפור מעמיק יותר השינוי יהיה בשלד של הגינה, שינוי טופוגרפיה, החלפה של ניקוז המים,  הקמת בריכות שחייה, מבנים וגדרות וכולי.

חידוש ושדרוג הגינה הוא שלב שמגיע לאחר השיקום עצמו או במקביל אליו. כדי להצליח לשדרג את החזות של הגן, יש לדבוק ברעיון העיצובי ולהיצמד אליו. חלק מהשיפור יבוא לידי ביטוי בבניה של פרגולה, דק מעץ, הקמת בריכת שחייה או בריכת נוי עם דגים, מסלעה, צביעה של גדר או פרגולה, הוספה של פריטים דקורטיביים, שתילה של עצים בוגרים שמניבים פירות, סלילה של שבילים ואבני דרך מעוצבים, הכנסת תאורה מרשימה, רכישה של מערכת ישיבה מפוארת וכדומה. כמובן שכל שכלול עדכני ישתלב עם מה שכבר קיים בשטח, עם הצרכים, הרצונות והתקציב.