בימינו, חלל גינת הבית הינו שטח משמעותי שאנו מנצלים אותו לא מעט והוא נחשב לחלק אינטגרלי מהבית, על כן, מוטב להקפיד על תכנון נכון להקמת גינה שמתכתב עם העיצוב הכללי של הבית. גינה מודרנית ומעוצבת תהייה “הריאה הירוקה” באזור הבית ותספק לדיירים הרבה טבע ואוויר נקי. תכנון גינה בשלב השלד יתבצע עם מבט כלפי העתיד, הוא ימנע טעויות רבות, יחסוך בעלויות ויאחד את כל הרצונות והצרכים של הדיירים יחד עם התנאים החיצוניים כגון – כיווני האוויר, זמן חשיפה לשמש, סוג האדמה ועוד. להלן כמה שיקולים משמעותיים שמוטב להתייחס אליהם בזמן התכנון.

תכנון נכון להקמת גינה

תכנון נכון להקמת גינה

השיקולים העיקריים בתכנון גינות

ייעודה

  1. רצוי להבין מה המטרה לשמה אנו מקימים את הגינה, האם עבור מטרה דקורטיבית גרידא, או האם אנו רוצים לנצל את המרחב לאזור משחקי לילדים, אזור לגידולים של תבלינים ואיך נעדיף לחלק את השטח לאזור ישיבה, לאזור משחקים וכולי.

התאמתה למבנה של השטח

מבנה האדמה, עמוקה, יחד עם פינות מוצלות, פינות עם אור ועוד. בהתאם למבנה אפשר להניח כל אלמנט כגון: מסלעה, שבילים מרוצפים, בריכת נוי, פינת ישיבה, פרגולות, דק וכדומה.

עד כמה קיימת חשיפה לשמש

בשטח שחשוף שעות רבות לשמש מומלץ לשתול עצי פרי ודשא טבעי. אם יש רוב הזמן יש הצללה בגינה, ניתן לשתול בה פרחים שלא זקוקים לכמות גדולה של שמש, להעדיף דשא סינטטי וכדאי גם לשתול שיחים ששורדים טוב בתנאי צל.

כמה תשקיעו בתחזוקה

כל גן דורש תחזוקה ולמי שאין את הזמן להשקיע ויעדיף להעסיק איש מקצוע, כדאי שיבחר מבעוד מועד מערכת השקיה חסכונית במים, דשא סינטטי, צמחיה איתנה שתתאים לאופי המוקפד ושלא תדרוש התעסקות, גיזום וטיפוח יתר על המידה.

פרספקטיבה

תחשבו כיצד אתם רואים את הגן שלכם בעוד חמש שנים. תנסו להתאים אותה לצמחייה ששורדת לאורך זמן, הן מהפן של התאמה לשטח ולתנאי המקום והן מהפן ההרמוני, צמחיה שתיצור שילוב מענג לעין בגוונים שלה ובדקורציה.

התאמה לסגנון העיצוב של הבית

גם בתכנון הגן יהיה מעורב הטעם האישי של הדיירים, בדיוק כמו בעיצוב שבחרו עבור פנים חלל הבית, זה למעשה יהיה הקו העיצובי גם של הגן. אם הבית מעוצב בקפדנות, ככל הנראה יהיו לכך השפעות על תכנון הגן – שבילים ברורים, ערוגות מאורגנות, מראה רהוט שמתקבל על ידי חיפויי אדמה בעזרת חלוקי נחל וסוגי אבנים למיניהם.

כלים מקצועיים לתכנון גינות

תכנון נכון להקמת גינה יכול כיום להתבצע על ידי הדמיה תלת ממדית שממחישה לדיירים איך תראה בסופו של יום גינתם בהתאם לכל הרצונות שלהם, לכל התנאים בשטח והאילוצים הקיימים. בשלב הזה של ההדמיה, עוד יהיה אפשר לעשות כל מיני שינויים “על הנייר”, זאת בטרם ניגשים לשלב הביצוע. בשילוב כלים מודרניים ההדמיה תעזור למקם את כל האלמנטים השונים. אזור ישיבה, דק, בריכת שחיה, מסלעה, רחבת דשא וכדומה. יש היום עוד מנעד כלים שעושים בדיקות מקיפות לסוג האדמה ומסייעים בבחירה היכן רצוי לשתול עצים וסוגי צמחים והיכן מומלץ למקם את בריכת השחייה או הנוי. אפשר להיעזר בשלב זה במתכנן גינות מקצועי, שיכול לחסוך הרבה זמן ובעיקר הרבה טעויות מיותרות ולעזור להפוך כל רצון וחלום, שישמור על המראה והעיצוב המושקע לאורך זמן, בלי הרבה תחזוקה וחסכון בעלויות.