מערכת השקייה ללא ברז

כשחושבים על גינה שהיא מהודרת ויפה  מדמיינים שלל פרחים צבעוניים, עצי פרי גדולים ודשא מוריק ורך. אולם בפועל, גינה יפה לא תחזיק מעמד רק מהצמחים והשתילים היפים שנבחר, לב ליבו של כל מה שמעניק חיות ויופי לחלל הגינה היא  – מערכת השקיה לגינה. מערכת השקיה אוטומטית שהיא למעשה מערכת השקיה ללא ברז וצינור, תספק לכל צמח את כמות המים המתאימה לו, תספק לצמחים את המרחב למימוש הפוטנציאל שלהם ותחסוך בכמויות רבות של מים.

מערכת השקייה ללא ברז

מערכת השקייה ללא ברז

מה זה מערכת השקיה בלי ברז?

בעבר וגם היום יש עדיין בעלי חצרות וגינות שיעדיפו להשקות את הגינה ואת כל מה שהיא מכילה בצורה ידנית באמצעות ברז וצינור, מדובר לא רק בפעולה שהיא לעיתים סיזיפית, לרבות בימים חמים במיוחד, אלא בעיקר בבזבוז מים משווע. כיום, יש כבר מערכת השקיה אוטמטית/ מערכת השקיה בלי ברז שמצליחה להזרים לכל צמח, עץ או פרח את כמות המים שלה הם זקוקים. ראש המערכת מזרים את המים לתוך צינורות ההשקיה שמוטמנים באדמה של הגינה ואלה יוצאים דרך מתזים (ממטרות) או באמצעות טפטפות שמשקות את האדמה במים. כך מערכת ההשקיה בנויה, ממש כמו לב ועורקים – הלב הוא ראש המערכת שמחליט על כמות המים המדויקת שתוזרם, והצינורות הם העורקים שיזרימו את המים לכל ערוגות הגינה.

מערכת השקיה אוטומטית

כיום, רוב מערכות השקיה לגינה הן אוטומטיות. מערכות אלה פועלות באמצעות מחשב השקיה שקובע את זמן השקית הגינה מדי יום. בזמן שבמערכת השקיה רגילה, יש צורך לזכור מתי להשקות ובימים חמים במיוחד יש צורך גם בהשקיה של פעמיים ביום, מערכת השקיה אוטומטית תעשה את הכל בעצמה וניתן לבטוח בה שתעשה זאת במדויק. יחד עם זאת, ברור שלא די בכך שמערכת ההשקיה תפעל באמצעות מנגנון אוטומטי, צריך גם להתקין אותה בצורה שתשקה את הגינה באופן המיטבי ביותר, ואת זה מוטב שיעשה אדם מומחה בעיצוב ותכנון גינות.

ממה מורכבת מערכת השקיה?                                                                                    

אז כפי שציינו, מערכות השקיה אוטומטיות מורכבות מרכיבים רבים שאותם ניתן ואפשר לחלק לשני חלקים: ראש המערכת ומוליכי ההשקיה שמובילים לגינה. ראש המערכת הוא חשוב ביותר, הוא זה שאחראי על כך שהמים יזרמו בכמות הרצויה ובלחץ מים סביר לכיוון הטפטפות והממטרות שהם למעשה מוליכי ההשקיה.

מערכות השקיה אוטומטית בנויות מ:

שיבר ראשי – זה למעשה ברז מים ראשי של כל מערכת ההשקיה. הברז משמעותי על מנת לאפשר סגירה של  זרימת המים למערכת ההשקיה במצבים של פיצוץ במערכת עצמה או ביום גשום במיוחד, שככל הנראה לא יהיה צורך בהשקיה.

מחשב השקיה – מחשב זה שולט בכמות ההשקיה שמועברת לגינה ועל פי תכנון של האדם שמתכנן את כמות ההשקיה מבעוד מועד. המחשב אחראי לסגירה ופתיחה של הברזים החשמליים למועד ההשקיה שתוכנן מראש.

ברזים חשמליים – ברז חשמלי הוא חלק אינטגרלי מכל מחשב ההשקיה והוא נסגר ונפתח בהתאם לפקודה וכך מוזרם מים אל הגינה בהתאם לזמן הנדרש.

וסת לחץ –  וסת זה אחראי על וויסות הלחץ של המים כדי למנוע מהמערכת לחץ רב ,מה שעלול לגרום לה נזק.

ברז גן – ברז פושְט שניתן לפתיחה וסגירה לפי שימוש, במידה ויש צורך של הזרמת מים לצינור או לכל יעד אחר.

פילטר – הפילטר ימנע מכל פירור או לכלכוך להיכנס למערכת ובכך לגרום לסתימה. כדאי להחליף אותו מידי שנה כדי לא לצבור בו אבנית ולכלוך שיכולים להיכנס למערכת ולגרום לבעיות.