חיפוי קרקע למניעת עשבים הינו אמצעי שכיח בתחום עיצוב הגינות ויש לו חלק מהותי במחזור התקין של האדמה עליה יונח. מדובר בכיסוי אורגני או אנאורגאני שמתווספים לשכבת הקרקע העליונה ובדרך זו גורמים לשינוי ושיפור תנאי הסביבה של הצמח. כיסוי הקרקע לסוגיו השונים ישתלב עם מגוון צמחים ויהווה מענה לחלק מבעיות המים. ניתן כאמור לבחור בדשא במקום ציפוי הקרקע במרצפות, אולם לכל בחירה תהיינה השלכות. בנוסף, הוא מומלץ ליישום בגינות שיש בהן אדמה חשופה וגם בין צמחים. במאמר זה נרחיב אודות חיפוי קרקע לגינה.

חיפוי קרקע לגינה

חיפוי קרקע לגינה

כל היתרונות בלחפות את הגינה

שימור על הקרקע ושמירה על תנאי גידול אידיאליים – פגיעה של מי הגשמים וההשקיה בשכבה העליונה של האדמה, תשטוף ותדלל את הקרקע מחומרים חיוניים שבזכותם  גדלה הצמחייה. בנוסף, המבנה הפיזי של האדמה משתבש עם הזמן ומתקשה לספוג מים ואוויר. כיסוי האדמה ידמה תהליך טבעי בו נערם לאורך שנים מצע אורגני לצד כל הצמחייה, אדמה שמספקת את כל תנאי הגידול האידאליים.

יצירת בידוד לאדמה משינויי טמפ’ קיצונית – שינויים בטמפרטורת הקרקע יגרמו לה להשתנות כל הזמן. כך ייווצרו סדקים, דרכם ניתן לאדות את המים מעומק הקרקע. כמו כן, תיווצר גם שכבה עליונה אטומה מעל האדמה שפוגעת בתנאי הגידול של הצמחים, מה שלא יקרה במצב שמגנים על האדמה בשכבה עליונה.

מזון למיקרואורגניזמים בשכבה העליונה של הקרקע – כיסוי זה מספק מזון לכל אורגניזם שחי בשכבה העליונה של האדמה, מלבד הצמחים שגדלים בה.

שמירה על לחות הקרקע – כל   ריפוד של האדמה ימנע התאדות של מים מהקרקע.

מונע גדילה של עשבים  – שכבה בגובה של כמה ס”מ של אדמה מונעת גדילה של עשבים סביב לצמח. יחד עם זאת, יריעה מבודדת תחת הכיסוי הלא אורגני תימנע לגמרי צמיחה של עשב שוטה.

שדרוג של מבנה הקרקע והגדלה של החומר האורגני –  שכבת חיפוי שנערמת אחת על השנייה או שחודרת לתוך הקרקע לזמן ממושך, תשפר את המבנה של הקרקע.

עידוד צמיחה של שורשים – בדרך זו הצמחייה גדלה מהר יותר.

חסכון במים – שמירה על המים בקרקע  תאפשר מזעור השקיה וחסכון כספי גדול.

בנוסף לכל אותם יתרונות של אמצעי זה שמשפר את תנאי המחייה של הצמחים ומסייע בחיסכון של מים, יש לו גם מעלות אסתטיות והוא מספק את המראה המבוקש בהתאם לטעמו האישי של בעל הגינה. על כן, בזכות כל אותם יתרונות, אנשים רבים יבחרו לחפות את הקרקע בגינה שלהם בתוך ערוגה וגם בשטח נרחב יותר, הרבה יותר מאשר לבחור להניח על הקרקע מרצפות או מדשאה שצורכת כמויות של מים ותחזוקה.

אילו אמצעי חיפוי יש?

היום ניתן למצוא אמצעי כיסוי לאדמה שהם אורגניים ובלתי אורגניים, כמו חיפוי קרקע שבבי עץ, יריעות של קוקוס, סוגי עלים למיניהם, חלוקי נחל, שברים של חרס, שברי רעפים, רסיסי צדפים, אבני בזלת וכדומה. לכל אמצעי יש את התכונות והיתרונות שלו וכל אחד מהם מספק חזות שונה לגינה.

לרוב כשנחליט על הסוג האורגני, נפזר אותו ישר על הקרקע. בדרך זו האדמה תצליח ליהנות מתוספת של חומר אורגני חיוני, תוך כדי הליך התבלותו.

הנחת חיפוי לא אורגני – בטרם נניח אותו, מומלץ לרסס במטרה למגר גדילה עתידית של עשב שוטה. הנחה של יריעה תאפשר למים לחלחל– וכך נצליח למזער את הסיכוי לצמיחה של עשבים מבעד לשכבה של החיפוי.

באופן כללי מוטב להניח מינימום שתי שכבות של חומר חיפוי, על מנת למנוע מהאדמה/יריעת הבידוד לבקוע תוך זמן קצר.